“Podczas spotkania Parlamentarnego Zespołu ds. Regulacji Rynku Aptek (6.maja) p. Anna Jakubowska pomówiła ZAPPA o nękanie, ciąganie jej na policję i prokuraturę oraz straszenie jej pacjentów i pracowników policją…”
Tak zaczyna się wpis na profilu Związku Aptekarzy – Pracodawców Polskich Aptek na platformie X. Co tak rozsierdziło organizację Pana Marcina Wiśniewskiego, że w kolejnych zdaniach skłamała i manipulowała aż 13 razy? Oto wyjaśnienie.
Historia zaczęła się 13 grudnia 2021 r. gdy ZAPPA przyłączyła się do sprawy administracyjnej apteki Ani Jakubowskiej w Gołdapi. Co jakiś czas członkowie i sympatycy ZAPPA nachodzili pracowników apteki. W momencie, gdy naciski ZAPPA na organy inspekcji farmaceutycznej okazywały się bezskuteczne to ZAPPA składała zawiadomienia do prokuratury na spółki, które w jej ocenie działały niezgodnie z prawem. Postępowania te są po kolei umarzane. Niemniej – pracownicy aptek czy wspólnicy prowadzący poszczególne apteki są bezpodstawnie wzywani do prokuratury i przesłuchiwani zamiast spokojnie pracować i skupiać się na pacjentach.
W kolejnych miesiącach ZAPPA zainspirowała dwoje posłów do złożenia interpelacji w tej sprawie. Były one całkowicie zbieżne z dotychczasową narracją stowarzyszenia. Jak zakładamy, miały wywołać efekt mrożący krew w żyłach u farmaceutów i wywrzeć presję na Ministerstwo Zdrowia, aby działało zgodnie z planem ZAPPA.
To jednak tylko niektóre z działań tej organizacji. Wpis na profilu ZAPPA jak w soczewce pokazuje, co jest najważniejszym zadaniem tej organizacji – a jest to nieuczciwe zwalczanie konkurencji i stosowanie pomówień.
Poniżej prezentujemy i obnażamy 13 kłamst i manipulacji z jednego wpisu ZAPPA z platformy X:
- że WSA legalnie uchylił decyzje inspekcji przenoszące dwa zezwolenia (V SA/Wa 919/23 i V SA/Wa 1008/23), w efekcie dwie apteki nie mają ważnych zezwoleń (art.152 ppsa) i nie mogą działać. Ale działają.
Wspomniane przez ZAPPA orzeczenia są nieprawomocne, spółki złożyły skargi kasacyjne i oczekują na rozstrzygnięcie Naczelnego Sądu Administracyjnego. Do tego apteka w Suwałkach ma wydane zezwolenie z rygorem natychmiastowej wykonalności, tak więc niezależnie od uchylenia decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego – decyzja Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego jest w mocy. W tych sytuacjach, które są wspomniane we wpisie ZAPPA, art. 152 ppsa nie ma zastosowania. Potwierdzają to liczne opinie prawne oraz opinie WIF.
- obecnie działa w Polsce 6 aptek Gemini po identycznych 7 wyrokach, czyli bez zezwolenia. Jedną unieruchomił WIF we Wrocławiu, reszta WIF nie reaguje, mimo jednoznacznego stanowiska GIF w tej sprawie
Stanowisko GIF w tej sprawie nie jest jednoznaczne. GIF odpowiedział, że kompetencja w tej sprawie należy do WIF. Jeżeli WIF nie podejmują działań, oznacza to, że są one bezzasadne.
WIF z Wrocławia, który jako jedyny podjął się unieruchomienia apteki, w opinii właścicieli tej apteki i autorytetów prawnych nadużył swoich uprawnień. Z godziny na godzinę pozbawił pacjentów dostępu do ponad pięciu tysięcy otwartych recept, a farmaceutom uniemożliwił swobodne świadczenie opieki farmaceutycznej. To działanie skierowane przede wszystkim przeciwko pacjentom. Spółka prowadząca aptekę zaskarżyła decyzję wrocławskiego WIF i oczekuje sprawiedliwego rozstrzygnięcia.
3. prowadzenie apteki bez zezwolenia jest przestępstwem, do 5 lat pozbawienia wolności (art.125 uPF). Zapewne dlatego Panią Annę ściga policja i prokuratura i słusznie, bo od tego są,
Czy naprawdę policja i prokuratura nie ma istotniejszych spraw niż bezzasadne “polowanie na czarownice”, które urządza ZAPPA? Organizacja sama usiłuje wcielać się w rolę sędziego, decydując o tym, kogo powinny ścigać służby. Poza tym, teza użyta we wpisie to pomówienie ze strony ZAPPA – Pani Anna nigdy nie została o cokolwiek oskarżona.
4. wg. Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Art. 3. ust. 1.) „Czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta.”
Trudno nie zwrócić uwagi na wydźwięk tego zapisu i jak bardzo pasuje on do, wydaje się, najistotniejszych, działań ZAPPA. To przecież ZAPPA masowo wszczyna postępowania w celu zamykania aptek – i właśnie w ten sposób dopuszcza się czynów nieuczciwej konkurencji.
5. spółka pani Anny jest zależna od sieci Gemini (ocena WSA, przyczyna uchylenia zezwoleń),
Po raz kolejny ZAPPA znacząco mija się z prawdą. Wojewódzki Sąd Administracyjny nie stwierdził, że spółka Pani Anny jest zależna od Gemini. Uznał, że sprawa nie została wystarczająco wyjaśniona i dlatego uchyla decyzję GIF. Ponownie ZAPPA przedstawia sprawę w niejasny i przede wszystkim niepełny sposób.
6. pani Anna była kierownikiem apteki Gemini w Wolsztynie (Wielkopolska), jest członkiem dolnośląskiej izby aptekarskiej ( -> apteki są w Gołdapi i Suwałkach),
7. jej wspólnik pracuje na stanowisku kierownika apteki Gemini w Gdańsku,
Pani Anna działa zgodnie z etyką i deontologią zawodową. Nie zostało stwierdzone wobec niej żadne przewinienie zawodowe. W każdej z aptek ma zatrudnionego kierownika. Jej apteki przechodzą kontrole WIF – i te kontrole są z wynikiem pozytywnym. O czym ma więc stanowić ten zarzut ze strony ZAPPA? To brak wiedzy o tym, jak funkcjonują apteki w Polsce?
8. twierdzenie, że straszymy jej pracowników i pacjentów policją… to ewidentne kłamstwo – nigdy się z nimi nie kontaktowaliśmy.
To nie jest prawda. Z naszych informacji wynika, że członkowie ZAPPA regularnie odwiedzają apteki członków ZAF, w tym apteki należące do Pani Anny. Członek/sympatyk ZAPPA – Pani Katarzyna Kocent-Zielińska – właścicielka apteki w Gołdapi, wielokrotnie odwiedzała aptekę Pani Anny. W Radomiu również członkowie ZAPPA nachodzili apteki i pracowników aptek członków ZAF strasząc, że zaraz stracą pracę. Zdażyła się nawet sytuacja, kiedy ktoś z telefonu prezesa ZAPPA dzwonił do apteki w celu wyłudzenia informacji podszywając się pod pracownika NFZ, a inni sympatycy ZAPPA umawiają się na rozmowy kwalifikacyjne w naszych aptekach by sabotować, manipulować i potajemnie nagrywać innych farmaceutów…
Czy tak działa uczciwa konkurencja? Takie zachowanie nie tylko nie pomaga pacjentom, ale wprowadza jeszcze głębsze podziały między farmaceutami.
9. sieć franczyzowa Gemini, to 45 spółek farmaceutów co do zasady pracujących w zupełnie innych aptekach Gemini, setki kilometrów od „własnych aptek”. Tutaj więcej na ten temat -> https://aptekarze.org.pl/iluzorycznosc-totalna-czyli-franczyza-sieci-gemini-wedlug-rejestru-aptek-z-serii-z-czym-do-arbitrazu-cz-3/
To kolejna wypowiedź ze strony ZAPPA i Pana Marcina Wiśniewskiego, sugerująca działanie na “słupa”. Za poprzednie tego typu publikacje zarówno Pan Wiśniewski, jak i ZAPPA są pozwani, a sprawa jest w toku. Sąd Okręgowy w Gdańsku wydał zabezpieczenie, które zobowiązało Pana Wiśniewskiego do zamieszczenia oświadczenia na swoim profilu oraz zaprzestanie publikacji na ten temat, naruszających dobre imię farmaceutów aptek pod marką Gemini. Niestety, Pan Wiśniewski się do niego nie stosuje – jak widać, po raz kolejny.
10. te 45 spółek osiągnęło przychód 3,7 mld zł i wykazuje stratę w sumie ok. 500mln zł. Spółki co do zasady nie osiągają zysku, mają ujemne kapitały własne, farmaceuci są zadłużeni w Gemini Polska na miliony złotych. Więcej tu -> https://aptekarze.org.pl/franczyza-gemini-czyli-37-mld-zl-obrotu-465-mln-straty-zero-zysku-zero-cit
Te spółki, które osiągają stratę są w okresie rozwoju, bo zainwestowały w zakup aptek, remonty lokali czy wyposażenie.
Co więcej, wiele spośród tych spółek popadło w problemy finansowe właśnie przez ZAPPA, która inicjuje lub przedłuża postępowania administracyjne w WIF/GIF. Mówiąc wprost – najpierw ZAPPA blokuje otwarcie danej apteki w spółce, przyłączając się do postępowania i odwołując. Wówczas spółka prowadząca aptekę ponosi koszty, a nie uzyskuje przychodu, ze względu na trwające postępowanie. Później ZAPPA “zwycięsko” wskazuje, że taka spółka ma stratę.
Piękny przykład podpalacza, który sam podpala, a później dzwoni do straży pożarnej, że się pali. To kolejny przykład działania na szkodę konkurencji.
11. Kiedy w 2017 r. wchodziła ustawa tzw. „AdA”, sieć Gemini posiadała 80 aptek. Jednym z głównych celów ustawy było zablokowanie ekspansji sieci aptecznych, celem ochrony polskiego rynku. Dziś sieć posiada 322 apteki.
Apteka dla Aptekarza nie blokowała franczyzy. Była i jest ona zgodna z polskim prawem. ZAPPA kreuje narrację, jakby sieci apteczne były bliskie stworzenia monopolu na polskim rynku, a na to się nie zapowiadało – w momencie wprowadzenia AdA sieci na rynku było 425, a w tej chwili jest ich 302! 51% aptek w Polsce to tzw. apteki indywidualne lub zrzeszone w programach wirtualnych czy franczyzach – rynek apteczny był i jest bardzo rozdrobniony.
Jednocześnie, gdy ZAPPA z uporem utrudniała prowadzenie aptek w modelu franczyzowym, apteki partnerskie NEUCA (np. pod brandem Świat Zdrowia) rozwinęły sieć wirtualną z kilkuset do ponad 4000. Czy to nie jest przejmowanie rynku w białych rękawiczkach?
12. Prosty sposób działania: w miejscowości działa 6 aptek. Jedną z nich kupuje spółka farmaceutów zależna od sieci (tak naprawę sieć wykłada pieniądze i kontroluje aptekę, a na farmaceutę, bo formalnie sieć nie może zgodnie z prawem apteki kupić ). Dumpinguje ceny rok – dwa. Może, bo ma budżet liczony w mld dolarów. Okoliczne apteki upadają. Apteka z sieci zostaje sama, zwiększa obrót i podnosi ceny.
Czy to jest fair? Czy to jest uczciwa konkurencja?
Nie, to omijanie i naruszanie prawa !
Można temu zaradzić?
Tak – chronić swój rynek ustawami, tak jak robią to kraje UE. W tym celu uszczelniono ustawę AdA (AdA2.0).
Te zarzuty to insynuacje i pomówienia. Niestety, wielokrotnie powtarzane kłamstwo w tym przypadku nie stanie się prawdą. Nie ma żadnych dowodów na dumping czy nieuczciwe działania spółki Pani Anny czy innych spółek – członków ZAF.
Co więcej, warto wspomnieć, że przed Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów toczy się postępowanie antymonopolowe wobec NEUCA. Sprawy są w toku, ale z zainteresowaniem przyglądamy się, jak postąpi urząd wobec agresywnych działań hurtowni na rynku aptek.
13. Cynizm Gemini polega na tym, że jej przedstawiciele przychodzą do Sejmu na spotkanie Zespołu ds. Regulacji Rynku Aptecznego i wnoszą o usunięcie ustawy AdA (AdA2), bo
Po raz kolejny ZAPPA dopuszcza się naruszenia dóbr osobistych farmaceutów. Wychodzi na to, że nie wystarczą pozwy w tej sprawie i decyzje sądu o zaprzestaniu tego typu insynuacji i publicznych wpisów. Podejmowanie takich działań przez ZAPPA czy Pana Wiśniewskiego to dowód na brak profesjonalizmu w wykonywaniu zawodu farmaceuty, skoro muszą uciekać się do takich zachowań, zamiast stosować się do zasad uczciwej konkurencji na rynku.
[1] spada liczba aptek (vide pkt.12)
[2] brakuje aptek na wsi (Gemini i duże sieci nigdy nie były zainteresowane aptekami na wsi i nie prowadzą aptek w terenach wiejskich)
Gemini, w przeciwieństwie do ZAPPA, podejmuje kroki na rzecz wsparcia najbardziej potrzebujących pacjentów. Według doniesień medialnych nie tak dawno spółka podpisała listy intencyjne z przedstawicielami kilku gmin w Polsce. Ich celem jest dążenie do powstania nowych aptek na terenach wiejskich. Niejednokrotnie franczyzobiorcy Gemini prowadzą apteki na wsi lub w małych miejscowościach liczących tylko kilka tysięcy mieszkańców. Te działania to dowód na to, że ZAPPA się myli. Poza tym działalność farmaceutów i aptek pod marką Gemini skupia się przede wszystkim na opiece nad pacjentami, a nie “ściganiu” konkurencji.
[3] o usunięcie AdA wnioskują farmaceuci (za spółek Gemini), którzy dzięki AdA zostali „właścicielami” aptek. Bo gdyby nie ta ustawa, nikt by im nie zaproponował… tego, co nazwano franczyzą.
ZAPPA jest organizacją aptekarzy, którzy walczą z patologiami i omijaniem prawa. Chcemy pracować na uczciwie działającym rynku opieki zdrowotnej, uczciwie konkurować i rozwijać zdrową polską farmację w wysokim, europejskim standardzie.
ZAPPA nie walczy z patologiami, ale je pogłębia. Podziały funkcjonujące na rynku aptek są poniekąd “zasługą” działań tej organizacji i chcemy wobec nich wyrazić nasz głęboki sprzeciw.
Nie zgadzamy się na pomówienia i wartościowanie farmaceutów na lepszych i gorszych, w zależności od tego, w jakiej aptece pracują lub jaką prowadzą. W sytuacji, w której farmacja staje się coraz mniej popularnym kierunkiem studiów, musimy dbać o dobre warunki pracy i uczciwy rynek, otwarty dla różnych form prowadzenia aptek.
Na koniec swojego wpisu ZAPPA oznaczyła wielu polityków związanych z rynkiem aptecznym. Czy ktoś z nich zauważył, jak bardzo organizacja rozmija się z rzeczywistością?