Przejdź do treści

Archiwum wpisów

Dobra organizacja pracy w aptece
Farmacja
Mariusz Kisiel

Apteka dobrze zorganizowana

Często, będąc na wyjazdach, czy to z potrzeby czy ciekawości, zaglądam do aptek znajdujących się w różnych regionach naszego kraju. Zawsze lubiłem odnosić swoje pomysły do innych, by określić obszar, w którym jestem słabszy od konkurencji i potrzebuję się poprawić tak, by lepiej odpowiadać na potrzeby pacjentów. Wizyty w aptekach skłoniły mnie do refleksji nad tym, jakie aspekty decydują o sukcesie danej placówki, a jakie prowadzą do jej powolnego upadku. Kilka kwestii wydaje mi się zasadniczych.

Czytaj więcej »
franczyza apteczna w Polsce
Franczyza
Mariusz Kisiel

Model franczyzowy jako szansa dla młodych farmaceutów

Polski rynek apteczny jest silnie regulowany w zakresie możliwości rozwoju obecnych oraz nowych podmiotów. Zaistnienie na nim z własnym biznesem w postaci apteki stanowi nie lada wyzwanie. W obliczu wielu opinii mówiących, że aptek w naszym kraju jest za dużo oraz skutecznie budowanej narracji, jakoby tylko nieliczni mogli apteki prowadzić, wejście nowych użytkowników w rynek wydaje się być wręcz niemożliwe.

Czytaj więcej »
zdjęcie - etykieta wpisów legislacyjnych
Legislacja
Związek Aptek Franczyzowych

Stanowisko ZAF do Projektu rozporządzenia MZ w sprawie podmiotów uprawnionych do zakupu produktów leczniczych w hurtowniach farmaceutycznych z dnia 15 Marca 2021

01.04.2020 roku Związek Aptek Franczyzowych wysłał do Ministerstwa Zdrowia stanowisko do Projektu rozporządzenia w sprawie podmiotów uprawnionych do zakupu produktów leczniczych w hurtowniach farmaceutycznych z dnia 15 Marca 2021.

W naszym liście zgłaszamy obawy związane z planowanym rozszerzeniem listy podmiotów uprawnionych do bezpośredniego zaopatrywania się w hurtowniach farmaceutycznych w produkty lecznicze. Według nas, wdrożenie regulacji w powyższym kształcie wprowadza ryzyko między innymi odnowienia zjawiska „odwróconego łańcucha dystrybucji”, które może dotyczyć również preparatów o kategorii OTC i tym samym ograniczyć dostępność wybranych produktów na krajowym rynku.

Czytaj więcej »
Edukacja
Anna Szydłowska

Czym jest opieka farmaceutyczna?

W czasie wzmożonych prac nad Ustawą o Zawodzie Farmaceuty Ministerstwo Zdrowia zwracało coraz większą uwagę na opiekę farmaceutyczną. Czym ona jest naprawdę i dlaczego z powodzeniem funkcjonuje w innych krajach europejskich, a w Polsce niekoniecznie?

Czytaj więcej »
Zdjęcie surowców ziołowych
Edukacja
Magda Jabłonowska

Człowieku lecz się sam! A może jednak lepiej nie?

Sezon jesienno-zimowy, sezon zwiększonej zachorowalności – znamy to wszyscy. A to katar, a to przeziębienie – można powiedzieć, że norma. Duża część z nas nie udaje się z pierwszymi objawami do lekarza, tylko próbuje leczyć się we własnym zakresie. Czy to aby na pewno dobre? Czy wiemy jakie surowce ziołowe polecane są w przeziębieniu?

Czytaj więcej »
Zdjęcie dla sekcji aktualności i sprawozdań
Legislacja
Mariusz Kisiel

Sprawozdanie z prac Senackiej Komisji Zdrowia oczami ZAF

Ustawa o Zawodzie Farmaceuty trafiła do Senatu. Jak wyglądały prace Senackiej Komisji Zdrowia? Na co zwraca uwagę samorząd i czy na pewno to jest najważniejszym przesłaniem ustawy? Czy farmaceuci potrafią się zjednoczyć, gdy chodzi o nasz zawód? Czyli subiektywne sprawozdanie z prac nad Ustawą o Zawodzie Farmaceuty.

Czytaj więcej »

Wyraź swoje poparcie!